
Asi všichni máme zkušenost s tím, že ne všechny druhy umělého osvětlení jsou pro naše oči stejně vhodné. Víme, že u některých typů můžeme sedět i několik hodin, aniž bychom cítili nějaké následky, z jiných nás už po chvíli začnou pálit oči a když jej používáme dlouhodobě, můžeme je mít i červené.
Zatímco dříve byl hlavním zdrojem světla oheň, v dnešní době jsou to žárovky. Ty však v poslední době stále více a více nahrazují zářivky. Je to z jednoho prostého důvodu: jsou úspornější, co se týká spotřeby elektřiny. To znamená, že člověk, který je používá, bude platit méně za energie. A ušetřené peníze může investovat kamkoliv se mu zlíbí.
Jistě, zářivka není žádným novým vynálezem, dříve však měla jednu vážnou vadu, která bránila jejímu rozšíření mezi běžnými občany. Tou byla doba, kterou potřebovala pro dosažení patřičné teploty a svítivosti. V některých případech to mohlo být až deset minut, což je pro domácnost nevhodné. Není tedy divu, že se začala rozšiřovat až nyní, kdy se tuto vadu podařilo odstranit.
Proč tomu tak je? Abychom na tuto otázku mohli odpovědět, musíme se podívat, na jakém principu vlastně funguje. Ten není příliš složitý. V podstatě se jedná o skleněný válec naplněný plynem či směsí plynů, která se při vyšší teplotě rozžhaví a začne zářit. Této teploty se dosahuje za pomoci elektrických výbojů. A jakmile je dané teploty dosaženo, není jej udržování energeticky nijak náročné. Ovšem než dané teploty dosáhne, chvíli to trvá.
Není tedy divu, že se používá především v místech, kde je dlouhodobé svícení vyžadováno, jako jsou nemocnice, obchody, ale i jiná podobná zařízení. Avšak je vhodné pro naše oči? Můžeme si ji bez obav pořídit domů?
Odpověď zní, že můžeme. Je sice k očím poněkud méně šetrná než třeba žárovka, avšak přesto se poškození očí nemusíme obávat ani při dlouhodobém používání. A to je přeci to nejdůležitější, že?