Je na Internetu bezpečno?

Kdo z nás nestahuje film do soukromého laptopu, kdo z nás nenavštěvuje e-mailovou schránku a sem tam nerozklikne, byť třeba omylem, nějaký spam, poplašnou zprávu. Platíme online, platíme i z mobilních zařízení i laptopů. Nahráváme fotky na sociální sítě – Facebook, Instagram, Google+ a další. Chatujeme s celým světem.

Položme si teď ale otázku, zda se zamýšlíme také nad nástrahami Internetu. Nad nebezpečími, které jsou schované za jednotlivými výše zmíněnými úkony běžného uživatele Internetu. Pojďme se na některá nebezpečí podívat blíže.

Odposlechy a krádeže
Ano, i na Internetu se krade. Není to sice hmotný majetek, pokud odmyslíme virtuální obnos peněz na vašem bankovním účtu. Krást se dá i identita, někdo se bude vydávat za vás, ale také i vaše přístupové údaje k různým serverům a účtům – nejnebezpečnější je právě krádež platebních údajů.
Údajně je až 95 % zpráv a hovorů na Internetu odposloucháváno. Pamatujete na Orwellovu knihu 1984. Nápadně to připomíná situace, že velký bratr vidí vše.

Šíření zpráv
Spamy už zná asi každý a ví, že podezřelé anglické či jiné cizojazyčné zprávy není vhodné otevírat. Obzvlášť pokud mají obsáhlou přílohu. Setkali jste se ale s hoaxy? Poplašné zprávy, které vás nutí je rozesílat ve velkém objemu dat dále. Většinou si nekladou za cíl z vás vylákat další peníze, o co se pokouší například tzv. Nigerijské dopisy.

Phising
Další z nebezpečných podvodů na Internetu. Soubor metodik a technik, pomocí kterých z vás někdo chce vylákat a získat vaše údaje – soukromé, platební aj.

Takto bychom mohli pokračovat dál a dostat se například k problematice psychických vydírání, kyberšikany a stalkingu pomocí nástrojů Internetu. Podle psychologů se zvyšuje i procento sebevražd způsobených právě nějakou z nástrah Internetu.

Nechtěli jsme tímto článkem strašit a dělat ze světa Internetu bubáka a strašáka. Pouze je vhodné si při každodenní práci uvědomovat, že zde existují potenciální rizika a případně jim předcházet. O tom ale zase v jiném článku.