Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud jsou vajíčka, která kupujete? Pokud ne, bylo by dobré, kdybyste začali. Pro začátek existují čtyři typy vajec, ty se dělí podle čísel, které jsou vytištěny na vejcích, nebo obalech. Vždy však zkontrolujte číslo na vajíčkách. Jistota je jistota. Když nevíte, kde takové čísílko hledat a co vlastně znamenají ostatní, pokusím se to vysvětlit. První číslo značí právě z jakého chovu pochází. Poté následuje znak, z které země vejce pochází, poslední čísla značí určitý chov.
Nejkvalitnější vajíčka pochází z volných bio chovů. Slepičky dostávají BIO krmivo, mají výběhy navíc. Bohužel jsou také nejdražší. Prostě taková ta pravá, domácí vejce. Značí se číslem nula.
Jedničkou se značí volné chovy, tedy nejlepší podmínky pro slepice. Užívají si volného výběhu někde na farmě a jsou šťastné. Vejce z těchto chovů jsou ale o něco dražší. Chápu, že pro mnohé je to drahá volba.
Dvojky jsou však podle mě tou správnou volbou pro mnoho lidí. Vejce jsou levnější a nikde se tak moc nekritizují. Já si osobně myslím, že tato vejce nepatří k tomu nejhoršímu, co si můžete koupit. Je důležité si uvědomit, v čem takové slepice žijí a jestli je v dnešní době humánní takto slepice pěstovat. Celý život prožijí ve velkých halách, často bez oken. Velmi málo prostoru pro každou z nich. Chápu, že je to jeden z nejefektivnějších způsobů získávaní vajec, avšak nesouhlasím s ním. Kdyby se takhle chovali psi a kočky, oblíbenci lidí, hned by tomu bylo jinak. U slepic se toto, zatím, nějak přehlíží.
I když tyto podmínky byly vcelku špatné a nesouhlasil jsem s nimi, poslední číslo, tedy trojka je jednoduše týraní zvířat. Slepice jsou narvány v klecích, kde každá má prostor přibližně jako jeden papír A4. Slepice v těchto chovech často hynou. Než se vyndají ty mrtvé, musí ty živé, aby přežily o něco déle šlapat po svých mrtvých družkách, které už jsou někdy i lehce v rozkladu. Většina z těchto zvířat vypadá naprosto strašně. Jsou pohublé, nemají peří, mají často hodně ran, které hnisají, ale lidi nadále vesele kupují tyto vejce „smrti.“