Raději najmout než koupit? U Švýcarů rozhodně


Americký portál RentCafe nedávno provedla průzkum oblíbenosti bydlení. Řešeno bylo především to, kolik procent obyvatel žije v pronájmu a kolik nemovitost zakoupilo. Z průzkumu vyplývá nejen to, že nejvyšší podíl nájemníků je ve Švýcarsku, ale také to, že se v zemích Evropské unie postupně zvyšují počty lidí, kteří raději platí nájem než hypotéku.
bern švýcarsko

Státy, kde jsou pronájmy nejvíce oblíbené

1.      Švýcarsko – 56,6 procenta,
2.      Hongkong – 49 procent,
3.      Německo – 48,1 procent,
4.      Korea – 44,8 procent,
5.      Rakousko – 44,3 procent a
6.      Velká Británie – 36,5 procenta.
klíče od domu

Státy, kde jsou pronájmy nejméně oblíbené

1.      Singapur – 9,7 procent,
2.      Slovensko – 10,7 procent,
3.      Česká republika a Španělsko – 22 procent,
4.      Slovinsko – 23,8 procent,
5.      Řecko – 24,9 procent a
6.      Portugalsko – 25,2 procenta.

Pronájem = chudoba?

Většina lidí v Čechách se domnívá, že nutnost platit nájem je spojena s tím, že si vlastní bydlení nemůžeme dovolit. V jiných evropských zemích je ale tato idea naprosto opačná. Státy jako Švýcarsko, Německo či Velká Británie si naopak v posledních letech na nájmech zakládají a nemovitosti tam kupuje čím dál méně lidí. Přitom jsou to státy s vysokými příjmy, takže pronájem a nedostatek peněz spolu zřejmě nesouvisí.
 
Důvody, proč některé státy preferují pronájmy a jiné koupě nemovitostí nejsou zcela známy. Je samozřejmé, že každá země má svou vlastní sociální mentalitu a z té pravděpodobně vychází i toto chování. Je možné, že to závisí na výchově. Proč se ale počty nájemníků v některých státech v posledních letech zvedly? To není vůbec jasné.
 
Otázkou zůstává, zda se tento trend přesune i do České republiky. Změníme své chování a své priority podle chování jiných, vyspělých zemí? Pokud tato změna nastane, tak se bude jednat o změnu velice pomalou, která se bude usazovat celé roky. Vzhledem k tomu, že jsme třetím státem, který si nejvíc zakládá na vlastnictví nemovitosti jako na životní prioritě, tak velké změny nejsou příliš pravděpodobné.