Karlovy Vary – tipy, co při návštěvě města a okolí nevynechat

Severozápad naší republiky je poměrně hornatou oblastí. Údolí řeky Ohře je lemováno ze severu svahy Krušných hor, od jihu zase Tepelskou vrchovinou a Slavkovským lesem. Na první pohled poměrně neúrodná krajina ale de facto může za to, že se zároveň jedná o oblast významnou svým cestovním ruchem. Slavkovský les a Tepelská vrchovina jsou totiž pohoří, která vznikla z geologického pohledu celkem nedávno – ve čtvrtohorách – a to díky sopečné činnosti. Místní „sopky“ jsou už sice dávno vyhaslé, ale geotermální aktivity hluboko pod povrchem stále ovlivňuje složení místních vodních pramenů. Ty jsou obohaceny o různé minerály. A protože člověk dokázal objevit jejich blahodárný vliv na zdraví, začal podobná místa využívat k lázeňství.
zima ve Varech
Lázně
A to je tedy také ten hlavní důvod, proč turisté, a především ti zahraniční, neustále po Karlových Varech baží. Velká část „cizích“ návštěvníků pochází z Německa a Ruska. Vary jako krajské město táhnou nejvíc. Ostatní městečka v okolí ale rozhodně až tolik netratí (Františkovy a Mariánské lázně, Kynžvart a tak dále). Nejoblíbenějším cílem výletníků je Vřídlo – termální pramen – kolem kterého je vystavěna celá kolonáda.  Kromě lázní pak turisté často kupují místní karlovarský porcelán a sklářské výrobky. Jejich výrobny pak můžete navštívit v rámci exkurzí pořádaných pro veřejnost.
Filmový festival
Na začátku července se zde koná jedna z největších kulturních akcí republiky. Do města se sjedou špičky českého, ale i světového filmu, aby zde prožili úchvatný Mezinárodní filmový festival. Tradiční akce minimálně evropského věhlasu je neodmyslitelně spojena také s místním grandhotelem Pupp, který hostí všechny velké hvězdy. Ředitel festivalu Jiří Bartoška pak dává celé akci punc důstojnosti.
zima ve Varech
Loket
Nedaleko (asi 10 km) od města se nachází známý český hrad Loket. Založen byl ve 13. století Václavem I. Je asi nejvýznamnější západočeskou památkou gotické architektury. Zajímavý ale není jen architektonicky. Skrývá totiž největší pozůstatek meteoritu, který byl v Česku kdy nalezen. Podle historek měl dopadnout na nádvoří kolem roku 1420 a vážil až 107 kilogramů.