Naši každodenní pomocníci

Mobilní telefon

První mobilní telefon na světě se začal prodávat v roce 1983. Vyrobila ho společnost Motorola a dostal přezdívku „cihla“. Jeho cena byla na dnešní poměry vysoká, téměř 4 000 amerických dolarů. Stejně tak jeho rozměry – v porovnání s dnešními ultratenkými a ultralehkými mobilními telefony to byl obr, jeho váha činila 800 gramů, byl 30 cm vysoký a měl dlouhou gumovou anténu.

Do ČR přišly mobilní telefony o něco později. První mobilní telefon jsme si zde mohli pořídit v roce 1991, ovšem za cenu kolem 60 tisíc korun si ho mohl dovolit málokdo. 
telefon na klávesnici

První mobilní síť u nás zavedla společnost Eurotel.  Nejen ceny mobilních telefonů byly závratné, ale i částky za předplacené tarify byly extrémně vysoké. Například za 150 volných minut jste v roce 1991 zaplatili kolem 3 tisíc korun a účtovány byly nejen příchozí, ale i odchozí hovory.

V roce 1996 byla spuštěna mobilní síť druhé generace, GSM (z francouzského „Groupe Spécial Mobile“). Tehdy začal nabízet své služby i druhý operátor, Paegas a v roce 2000 se přidal i Oskar.
pracovní konzultace

Tablet

Není to ani mobil, ani počítač, je to něco mezi tím. Tablet je takový velký mobil a malý počítač. Jeho využití je především pro prohlížení internetu, sledování videí, poslouchání hudby, hraní her. Na tabletu si nemůžeme spustit programy, které si pouštíme na počítači a mají o dost nižší výkon než počítače.

Tablet, tak jak ho známe dnes, vymyslela společnost Apple a nazvala ho iPad. Byl to průlomový produkt, protože se zcela odklonil od předchozích myšlenek, jak má tablet vypadat a fungovat. Do té doby se většina firem snažila vymyslet Tablet PC, takový placatý malý počítač, ovšem Apple to vzal za zcela jiný konec a sestrojil vlastně velký mobil, ze kterého jste si sice nezavolali, ale funkčně mobilu odpovídal. Měl operační systém pro mobilní telefony, dotykový displej a ovládali jste ho prsty.

Počítač

První počítač byl sestrojen roku 1938 v Německu. Nebyl to ale počítač, který všichni dnes známe, bylo to zařízení, které opravdu jen počítalo. Jednalo se o elektromechanický počítač, který se skládal ze součástek nazývaných relé (spínač a cívka, neboli elektromagnet). Tyto stroje patřily do tzv. nulté generace počítačů, kterým se říkalo také sálové, protože jeden počítač tehdy zabral celou místnost.

V dalších generacích se počítače neustále vylepšovaly, zrychlovaly a byly stále menší a menší.

 

Trendem všech těchto zařízení je:

·         Zvyšování rychlosti a výkonu

·         Zvětšování paměti

·         Snižování hmotnosti a velikosti

 

Všechna tato zařízení by ztratila své kouzlo bez jedné zásadní věci, a tou je internet. Jedná se o propojení všech počítačů na světě, taková „síť sítí“. Počítače spolu díky internetu mohou komunikovat a sdílet informace. V ČR je internet dostupný od roku 1993.