Přesná výroba

Přesnost je ve strojírenství velmi důležitý parametr, bez kterého by řada lidí nefungovala. Potřebujeme k tomu vhodné stoje a nástroje pro dobrý výsledek.

Přesná výroba

Dodržování tolerancí

Už při navrhování daného výrobku se musí vše správně určit a spočítat, protože jedině tak lze dosáhnout dobrého výsledku. Třeba u uložení hřídele v dítě je to naprosto klíčové, protože když potřebujeme například volné uložení, tak nesmí být díra menší než průměr hřídele, protože jinak bychom hřídel nenasadili, nebo by se nám hezky volně neotáčela. Až je hotový výpočet i výkres, tak putuje do výroby.

upnutý vrták

Daný kus se musí samozřejmě vyrábět na vhodném stroji. Konkrétně třeba u hřídelů je to soustruh. Každý stroj může dosáhnout určité přesnosti, přičemž mezi ty nejlepší v dnešní době patří CNC stroje, protože ty nám řídí elektronika, takže mají opravdu skvělou efektivitu. Tento stroj funguje samozřejmě za pomocí nástrojů, jenž mají na přesnost rozhodně veliký vliv. Kromě toho mají určitou životnost a vlastnosti, kterých si musíme rozhodně všímat, aby výsledný produkt byl podle našich představ a požadavků.

Vrtání děr

Jedním z nejpoužívanějších prvků jsou bezesporu díry, protože ty mají nespočet využití. Například můžou být v materiálu proto, aby se v ní protáhl šroub a na druhé straně se stáhl maticí, aby se součásti od sebe nehnuli. Když vyrábíme nějakou takovou součástku třeba v dílně, tak prostě zaměříme průměr daného šroubu, vezmeme vrták a prostě díru vyvrtáme. Vrták je totiž vždy o něco větší než rozměr v celých milimetrech, aby právě do ní šly snadno vložit šrouby a podobně.

obráběcí stro

Ovšem to nám někdy natáčí, protože u takového uložení hřídele s dírou jde opravdu o velmi malé rozměry, a proto pouhý vrták rozhodně stačit nebude. A proto se to řeší většinou tak, že nejprve vyvrtáme o něco menší díru vrtákem a zbytek materiálu odebereme stavitelný výstružníkem. Pokud máme třeba firmu a řešíme v ní výrobu přesných děr často, tak je na místě koupit celou sadu, protože budeme moci vyrábět různé průměry a sada vyjde levněji.