Při udržování průzračné vody v bazénu využijete znalosti z chemie. Nevěříte?

První krok: Napustit bazén

Rozhodli jste se, že si pořídíte bazén nebo najdete ve sklepě ten, který jste už pár let nevytáhli. Tak jako tak ho musíte postavit a naplnit ho vodou. Může se to zdát na první pohled jednouché, ale není. Pokud ho napouštíte ze studny, budete potřebovat speciální chemii (chlor) do studniční vody. Pokud ho napustíte z řádu, budete potřebovat zase speciální přípravky do vody z vodovodu. Nezbývá než vyrazit do drogerie a utratit nemalé peníze za potřebné přípravky.

čistá_voda

Pozor pokud máte studnu a bojíte se, že v ní není dostatek vody pro celý bazén, nikdy nedopouštějte vodou z řádu. Každá voda má jiné složení a při jejich smíchání dojde k obrovské reakci. Vy ji pravděpodobně zaznamenáte hned druhý den, protože voda bude úplně hnědá. A žádná chemie vám to už nevyčistí.

Druhý krok: Zjistit pH

Pokud napustíte vodu z řádu, je krásně průzračná a vy se můžete mylně domnívat, že žádnou chemii nepotřebujete. Pravda, prvních pár dní při pravidelném zapínání filtrace, možná ne, ale záhy pochopíte. Voda je najednou kalná a filtrace už nepomáhá. Ani chlorové tablety, které jste našli ve sklepě, s tím nic neudělaly. Budete si muset pořídit tester bazénové vody, abyste zjistili, kde je problém. Malou bílou tabletku necháte rozpustit v plastové barevné nádobce s vodou z bazénu a porovnáte barvu. Jednoduše zjistíte, jestli jste v plusu nebo v mínusu a podle toho vyrovnáte pH buď chlorem plus nebo chlorem minus. A pak že nepotřebujeme chemii.

Třetí krok: Udržet vodu průzračnou

Tento krok je asi nejtěžší. Teploty venku se mění, přicházejí bouřky s kyselými dešti a pyl z různých trav či květin naší vodě také moc na kráse nepřidá.

nečistoty_v_bazéně

Měření pH se pro vás stane každotýdenní rutinou, ale nebude to stačit. Určete si den, kdy bazénu dopřejete ještě větší péči. Použijete vodní vysavač nebo alespoň koště, abyste stěny bazénu zbavili zelených řas, necháte zapnutou filtraci o něco déle a ještě dopřejete vodě šok speciální chemií, abyste zneškodnili všechny možné mikroorganismy. A pokud budete toto vše pravidelně praktikovat, odměnou vám bude krásně modrá voda po celou sezonu.