Proč by jeden nešetřil?


Není už pro nikoho žádným tajemstvím, že jsou moderní svítidla energeticky výrazně úspornější a zároveň i o hodně trvanlivější než už zakázané klasické žárovky. Vešlo to ve známost už dlouho předtím, než žárovky se žhavícím se vláknem, spíše hřející než svítící, zmizely z pultů našich prodejen a až na nějaké ty poslední v domácnostech zbylé exempláře zmizely v propadlišti dějin. Ví se to, ale přesto nikdy neuškodí, pokud se člověku připomenou přednosti toho, na co dodnes žehráme kvůli domněle příliš vysoké ceně. Protože moderní svítidla rozhodně nejsou tak levná, jako kdysi bývaly klasické žárovky.

mozek v žárovce

Vezměte si třeba takové LED žárovky. Jaká je jenom !

Taková LED žárovka, ve všech ohledech (třeba tvarem a závitem patice) k nerozeznání od všem jenom trochu starším našincům notoricky známé obyčejné žárovky, dokáže kupříkladu při příkonu pouhých dvanácti wattů svítit jako dřívější stowattová žárovka. Což – jak počtářsky aspoň minimálně zdatní jedinci hravě zjistí – představuje pouze zhruba osminovou spotřebu. To při průměrné ceně 3,50 Kč za kilowatthodinu znamená při hodině svícení denně řádově více než devítikorunovou úsporu měsíčně.
světlo z žárovky

Vzhledem k rozdílu cen těchto svítidel to znamená, že se LED žárovka při takovémto využití během roku zaplatí, ušetřená elektřina vynahradí náklady na vyšší cenu LEDky. A svítíme-li více než zmíněnou hodinu denně, vrátí se nám vynaložené peníze navíc ještě mnohem dříve.

Vzhledem k tomu, že je životnost LED žárovek 25000 hodin, znamená to, že nám bude dáno i více času na podobné šetření. Protože by taková LEDka vydržela svítit nepřetržitě tři roky; a běžně vydrží zhruba osm a půl roku, mnohem vice než klasická žárovka, ta, jíž už odzvonilo.

Z čehož jasně vyplývá, že jakkoliv jsou zákazy hloupá věc, nebylo od bruselských pánů zase až tak úplně hloupé, že klasické žárovky zakázali. Sice by bylo demokratičtější, kdyby k tomuto poznání nechali dospět lidi samotné, ale co se stalo, už nelze odestát.

Je dobře, pokud už dnes nesvítíme klasickými žárovkami, nýbrž jejich LED následovnicemi. Které jsou vlastně daleko výhodnější.

Nebo vy snad znáte něco ještě výhodnějšího? Levnější způsob, jak svítit a přesto platit ještě méně?

Když pochopitelně pomineme taková pouze krátkodobě výhodná řešení, jako je neplatit za odebranou elektřinu nebo se tajně napíchnout na cizí elektroměr, čímž sice momentálně ušetříme, ale v dlouhodobém horizontu proděláme? Dokonce víc než při používání klasických žárovek.