Proč je důležité sledování železničních vozidel

Železnicí již někdy cestoval asi každý z nás. Můžeme si proto myslet, že víme, co přesně to obnáší a jak taková cesta vlakem probíhá. A ve většině případů je to i pravda, avšak stále je zde mnoho věcí, o kterých běžný cestující nemají ani ponětí. Jednou z nich je i fakt, že v každé lokomotivě je namontováno zařízení na sledování železničních vozidel. O co se jedná?

Ve své podstatě jde o jakýsi GPS lokátor pro vlaky. Ten pracovníkům v železničním depu oznamuje, kde se který vlak v reálném čase nachází. Můžeme si myslet, že se jedná o další zasahování do našeho soukromí, avšak pravdou je, že tento systém je pro bezpečnost železniční dopravy nesmírně důležitý. Proč?

vlak1

Podobně jako na silnici, i na železnici se mohou stát nehody. Může to být například auto na přejezdu, uvězněné zde závorami, kmen stromu spadlý na trať, nebo i rozbité koleje. Stát se toho může mnoho, a každá takováto situace je důvodem k tomu, aby daný vlak zastavil, třebas i na několik hodin.

To vše je sice dobré, ale vezměme nyní v úvahu, že po stejné koleji může třeba za hodinu nebo i dříve jet jiný vlak. K němu by se tato informace nedostala včas, avšak díky tomu, že dispečeři hned vědí, že ten předchozí zastavil a stále tam je, mohou ten nový zadržet, dokud se překážka neodstraní.

vlak2

Není pochyb o tom, že v opačném případě by mohlo dojít k závažné nehodě. Nesmíme totiž zapomenout, že vlaky mají poměrně dlouhou brzdnou dráhu – brzdit musí začít už pět minut před cílovou stanicí, pokud jedou maximální rychlostí.

Nyní si tedy představte, co by se stalo, kdyby takový rozjetý vlak narazil do toho stojícího. Jistě to není příliš příjemný obraz. Stačí si jen představit, jaký by byl počet zraněných.

Měli bychom tedy být rádi, že nejen naše železnice implementovaly tento sledovací systém, takže se již takovýchto nehod nemusíme obávat. Koleje jsou tak zas o něco bezpečnější.