Regionální potraviny, které stojí za to ochutnat – Olomoucký kraj

Na úrodné Hané je spoustu výborných výrobců lahůdek a dobrot, které opravdu stojí za to ochutnat. Některé z nich jsou dostupné a vyhledávané po celé České republice, třeba Ovčí sýr z Ofčího statku koupíte i v Brně nebo v Ostravě.
prodej cukroví
Sněhová trubička z cukrárny od sněhové trubičky
Rodinná firma Cukrářství u Sněhové trubičky vznikla již v roce 1992 a začala jak jinak než sněhovými trubičkami. Ty mají velký úspěch až do dneška, cukrárna má dvě pobočky, jednu v Libině a druhou v Šumperku v blízkosti autobusového nádraží. Nejznámější a oceněná je především sněhová trubička, která je křehká a vyráběná z tradičních surovin a dle tradičního postupu. Můžete si na nich pochutnat třeba až v Senicích na Hané nebo třeba ve Slatinicích.
bílé jehně
Tvarůžkové zákusky pro požitkáře
Zákusek a z tvarůžků? Asi si teď klepete na čelo a přemýšlíte, jestli jsme se nezbláznili. Nezbláznili, v Lošticích totiž vznikla cukrárna, kde vyrábí zákusky z tvarůžků. Vypadají jako klasické zákusky ale jsou na slano, třeba v kombinaci s kořením či džemem. Ochutnat můžete Loštický šáteček s tvarůžkovou pěnou nebo korunku z listového těsta, plněnou tvarůžkem, obalenou v oříšcích a s korunkou marmelády nahoře. Samozřejmě v cukrárně koupíte i výborné klasické zákusky ale většinu návštěvníků táhnou především ty tvarůžkové, které jinde jenom tak neseženete. Zákusky můžete koupit i v Olomouci, kde je také tvarůžková cukrárna, a nebo třeba na farmářských trzích v Olomouci.
Malinový mls od kraviček
Hned za lesem kousek od Litovle najdete úžasnou farmu plnou zvířat ale především kravín plný dojných krav. A taky krámek plný produktů z místního mléka. Doporučujeme vyzkoušet oceněný malinový mls, nebo třeba místní domácí zmrzlinu. Koupit si také můžete mléko nebo třeba poctivý tvaroh, máslo, jogurt… přímo v prostoru kravína najdete velké posezení, ohradu s kozami a králíky, hřiště pro děti… Ráj pro cyklisty, nebo místo pro skvělý výlet autem.
sýr a hrozny
Ovčí sýr z Ofčího statku
V malé vesnici kousek od Zábřehu na Moravě najdete úžasný Ofčí statek, který provzuje pan Hrdlička. Zde najdete malou prodejnu ve dvoře, kde vás obslouží sami majitelé a výrobci sýra. Ti se pouští neustále do nových a nových věcí, zkusit můžete třeba jogurt, sýr na gril, čerstvý sýr nebo sýr zrající.