Výletní místo-Františkovy Lázně


Františkovy Lázně byly založeny císařem Františkem I. roku 1793 jako první slatinné lázně na světě. Od těchto dob se město rozrostlo a zdejší minerální prameny jsou v hojné míře využívány dodnes. Nachází se v Karlovarském kraji zhruba 5 km od města Cheb. I když se nejedná o jedno z nejstarších měst v česku, jeho historie je rozmanitá a stejně tak rozmanitý je i seznam památek, které si tu můžete prohlédnout.

veterán


Minerální prameny


Nejdůležitějším faktorem města jsou samozřejmě právě léčivé prameny. V dnešní době jich je využíváno celkem 23 a voda z nich blahodárně působí zejména na srdeční choroby a také oběhovou soustavu.


Pravoslavný chrám svaté kněžny Olgy


Chrám z roku 1880 byl vystavěn hlavně pro hosty navštěvující lázně (zejména z Ruska). Je vystavěn podle návrhu místního architekta Gustava Wiedermanna v eklekticistním stylu. Bohoslužby se v něm konají dodnes.


Rozhledna Salinburg


Celkově 10 metrů vysoká rozhledna byla vystavěna na kopečku s přiléhavým názvem Na Vyhlídce v nadmořské výšce 450 m.n.m. V dnešní době ji postupně přerůstají stromy a výhled je kvůli tomu poněkud omezený, rozhledna je volně přístupná, a i vstupné jsou zdarma. Budova byla vystavěna roku 1906 k 500. výročí zmínky o zdejších minerálních pramenech.


Pomníky


Po celém městě se nachází řada pomníků místních osobností, případně významných návštěv lázní. Najdeme tu pomník Gustava Wiedermanna, jako významného architekta a později i starosty města, pomník císaře Františka Josefa I., pomník Boženy Němcové či pomník Johanna Wolfganga von Goetha.

kolonáda


AUTO MOTO MUZEUM


Jedno z nejpříjemnějších míst stojící za návštěvu je poměrně nové muzeum veteránů. Majitel muzea, pan Milan Bojar, je jejich vášnivým sběratelem a na případné dotazy k vystaveným exponátům velice rád doplní nějaké ty zajímavosti.