Výpočet BMI stanoví orientační hodnotu tělesné hmotnosti ve vztahu k nadváze, obezitě nebo podváze. Každý tento extrém je vybočením od přijatelné „normální“ hodnoty váhy těla a do určité míry nás informuje o tom, že něco není v pořádku. Pozor na podváhu – mnoho lidí zaměřuje svou pozornost hlavně na tělesnou váhu vyšší, než je optimum, a zabývá se tím, jak efektivně a zdravě zhubnout, ale opačný protipól může znamenat ještě větší nebezpečí. S podváhou souvisí řada onemocnění neurologických, bakteriálních i psychických, ohrožení na životě jsou lidé s anorexií. Takový organismus může být vyčerpaný, a jestliže máte sami na sobě nebo na svých blízkých podezření na podváhu, a potvrdí to třeba i výpočet BMI, měli byste co nejdříve situaci řešit s odborníkem.
Nadváha směřuje k obezitě – obézních lidí bohužel přibývá, způsobují to kromě nevhodně složené stravy s nedostatkem vláknina, převahou masa, bílého cukru a bílé mouky i sedavá zaměstnání a různé technické pomůcky, které omezují fyzický pohyb. K tomu se často přesouváme autem, nakupujeme pohodlně, plný vozík se zbožím si dovezeme až k autu a pěšky toho moc nenachodíme. A kdo pravidelně nesportuje, zkracuje si život.
BMI kalkulačka vám tedy může být nápomocná, chcete-li být alespoň orientačně v obraze a vědět, jakým směrem se ubírat a jaké podniknout kroky k nápravě. Výpočet však ovlivňují i některé faktory, jako je věk a pohlaví, jiné údaje musíte očekávat u aktivních sportovců, kteří se věnují silovému tréninku, např. kulturista může mít ve výsledku nadváhu až obezitu, přitom obézní vůbec není.
Ženy mají obecně více tuku v těle a tuk je lehčí, než svalstvo, proto je rozlišení pohlaví velmi důležité u BMI kalkulačky. Méně svalové hmoty a více tuku mívají také lidé v seniorském věku a s tím by měl výpočet rovněž počítat. Každopádně berte výsledky výpočtu jen jako orientační záležitost a své pochybnosti a záměry konzultujte s fundovaným výživovým poradcem.